Popis: Byl obrovský a luxusní. Lidé o něm ve své pýše říkali, že je nepotopitelný. Když vyplouval Titanic na svou první plavbu, byli na jeho palubě také chudý Jack a bohatá Rose. On vyhrál lístek v pokeru, ona měla pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá. Prožili spolu nejkrásnější chvíle života a slíbili si, že už se nikdy nerozejdou - až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce, který Titanic neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila ve zběsilý a tragický boj o záchranu. Kolik jim zbývá? Hodina, možná dvě...
Popis: Pohádková krása a nekončící násilí. Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost. Když fotoreportér Daniel McCabe v roce 2008 poprvé navštívil Demokratickou republiku Kongo, aby dokumentoval válku na východě země, byl svědkem nepochopitelné brutality zasazené do panensky krásné krajiny. Kongo popsal jako Narnii plující na kyselině. Rozhodl se zcela bez filtru vyprávět nezjednodušený příběh této země, nezaměřovat se pouze na některé části. Nejdéle trvající konflikt světa popisuje prostřednictvím čtyř postav – whistleblowera s jedinečným vhledem do politiky; velitele konžské armády, který bránil se svou jednotkou v roce 2012 město Goma při vpádu rebelů; obchodnice s krvavými minerály a ševce v uprchlickém táboře.(Jeden svět)
Popis: Versailles, rok 1649. Jednoduchá lovecká chata na větrem ošlehaném vršku obklopeném lesy a páchnoucími bažinami. Do této krajiny jezdilo dítě známé jako „Vycházející Slunce“ na lov se svým otcem Ludvíkem XIII. O půl století později zde vyrostl nejokázalejší královský palác v Evropě stojící uprostřed zahrad, které budily dojem ráje na zemi. A v tomto zlatém vězení žila šlechta, která se nacházela pod absolutní nadvládou Ludvíka XIV. Obojí spojuje příběh o mladém vizionářském králi, v němž se snoubila politická moc s velmi náročným uměleckým vkusem a který zaměstnával nejvěhlasnější umělce své doby: Le Vaua, Le Bruna, Le Nôtrea a Mansarta. Nic – války, finance ani dramata v jeho osobním životě – mu nemohlo zabránit prožít sen, v němž se stal výhradním stvořitelem svého paláce. Tři slavná období v dějinách Versailles vymezují tři ženy, které miloval: palác potěšení mladosti s Mademoiselle de la Vallière, palác politiky s Madame de Montespan a konečně palác slávy a zřeknutí se s Madame de Maintenon. Tento dokument líčí dlouholetý svazek mezi architekturou, uměním a mocí, kterému od začátku do konce vládly rozmary, intuice a rozhodnutí absolutistického monarchy, a vykresluje citlivý a milý portrét Krále Slunce.(oficiální text distributora)
Popis: Nový film Mateje Mináče vypráví dosud neznámé osudy "Wintonových dětí". Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent Matej Mináč náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasovi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem II. světové války. Hlavní protagonista, dnes 101letý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě. V rámci vzdělávacích projektů film Síla lidskosti viděly miliony dětí a mnohé z nich se rozhodly jít ve Wintonových stopách a udělat něco důležitého pro náš svět. Režisér Matej Mináč natočil nový celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina. Film o Nicholasi Wintonovi a jeho pozitivním poselství, které se šíří světem, přináší dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Uvedením Nickyho rodiny v lednu 2011 Matej Mináč definitivně uzavře cyklus Wintonovských filmů: Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011).
Popis: Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli. Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila...(oficiální text distributora)
Popis: Německý ponorkový útok na osobní parník Lusitania se dvěma tisíci cestujících byl jedním z nejbrutálnějších činů I. světové války. Britská dramatická rekonstrukce skutečné události. 7. května 1915 - v dějinách jsou okamžiky, které navždy změní svět. Ze zásad a norem se stane cár papíru. Říká se, že tehdy je ztracena nevinnost doby. Taková chvíle nastala 7. května 1915, kdy dva tisíce mužů, žen a dětí plujících přes Atlantik z Ameriky již zahlédlo britské pobřeží. Netušili, že jsou figurkami ve velké válečné hře. Německý ponorkový útok na osobní parník Lusitania byl jedním z nejbrutálnějších činů, ke kterým za 1. světové války došlo. Vyvolal polemiky, které trvají dodnes. Byl začátkem kruté éry, v níž je pro vlády a teroristy válka dostatečným ospravedlněním k obětování nevinných životů. Britská dramatická rekonstrukce skutečné události.
Popis: Když se Adolf Hitler v roce 1933 stal říšským kancléřem, nastalo to, co polský Žid Raphael Lemkin nazval "Genocidou". Choré mozky "Führera" a jeho přívrženců se rozhodly zřídit řadu koncentračních a vyhlazovacích táborů; opravdové továrny na smrt byly rozšířeny po celém Německu a v řadě okupovaných zemích. Prvními vězni, kteří do nich přicházeli, byli členové levicových, komunistických a socialistických stran, a význační intelektuálové. Brzy přibývali Svědci Jehovovi, homosexuálové, kněží a všichni ti, kteří byli zatčeni při operacích, nazývaných "preventivní boj proti zločinu".
Popis: V roce 1937 zažil Nanking, tehdejší hlavní město Číny, jeden z nejkrvavějších masakrů na civilním obyvatelstvu minulého století. Běsnění japonské armády po dobytí města nepřežily desetitisíce lidí, zdejší ženy byly hromadně znásilňovány. Jedinou nadějí se pro jeho obyvatele stala „bezpečnostní zóna�, kterou vytvořilo několik Evropanů a Američanů. Neozbrojeni a bez oficiální ochrany odmítli tito misionáři, lékaři, učitelé a podnikatelé opustit město před blížící se armádou a stali se přímými svědky masakrů. Unikátní snímek režisérů Billa Guttentaga, držitele dvou Oscarů, a Dana Sturmana přibližuje dramatické chvíle po dobytí Nankingu. Kombinuje jedinečné archivní záběry s hranými scénami, kdy herci vypovídají příběhy skutečných hrdinů. Ve filmu promlouvají také přímí pamětníci událostí – sirotci, kteří viděli smrt vlastních rodičů, ale i bývalí vojáci, jež vraždili a znásilňovali. Film Nanking, oceněný na filmovém festivalu Sundance cenou poroty, přináší mimořádně silný pohled na události, o kterých se svět neměl nikdy dozvědět.(oficiální text distributora)
Popis: Proč starobylá legenda o městě, jež se propadlo do mořských hlubin, upoutává představivost hledačů po mnoho generací? Je možné, že kdysi dávno Atlantida skutečně existovala? A pokud ano, kde? Atlantidu lidé hledali na ostrovech Bimini, Santorini, na Kanárských ostrovech a dokonce i v Tróji. Kdo vůbec Atlanťané byli? Podle badatelů Atlanťané vybudovali technologicky vyspělou civilizaci, kterou se dosud nikomu nepodařilo překonat. Mnozí lidé tvrdí, že našli místo, kde moře bájné město pohltilo za jedinou noc a den. Pojďte s námi zkoumat archeologické, historické a kulturní záhady dávné minulosti.
V dubnu 1918, kdy v Evropě zuřila 1. světová válka, zachvátila všechny kontinenty prudce nakažlivá chřipka, neprávem nazývaná „španělská chřipka".