Popis: Versailles, rok 1649. Jednoduchá lovecká chata na větrem ošlehaném vršku obklopeném lesy a páchnoucími bažinami. Do této krajiny jezdilo dítě známé jako „Vycházející Slunce“ na lov se svým otcem Ludvíkem XIII. O půl století později zde vyrostl nejokázalejší královský palác v Evropě stojící uprostřed zahrad, které budily dojem ráje na zemi. A v tomto zlatém vězení žila šlechta, která se nacházela pod absolutní nadvládou Ludvíka XIV. Obojí spojuje příběh o mladém vizionářském králi, v němž se snoubila politická moc s velmi náročným uměleckým vkusem a který zaměstnával nejvěhlasnější umělce své doby: Le Vaua, Le Bruna, Le Nôtrea a Mansarta. Nic – války, finance ani dramata v jeho osobním životě – mu nemohlo zabránit prožít sen, v němž se stal výhradním stvořitelem svého paláce. Tři slavná období v dějinách Versailles vymezují tři ženy, které miloval: palác potěšení mladosti s Mademoiselle de la Vallière, palác politiky s Madame de Montespan a konečně palác slávy a zřeknutí se s Madame de Maintenon. Tento dokument líčí dlouholetý svazek mezi architekturou, uměním a mocí, kterému od začátku do konce vládly rozmary, intuice a rozhodnutí absolutistického monarchy, a vykresluje citlivý a milý portrét Krále Slunce.(oficiální text distributora)
Popis: Nový film Mateje Mináče vypráví dosud neznámé osudy "Wintonových dětí". Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent Matej Mináč náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasovi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem II. světové války. Hlavní protagonista, dnes 101letý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě. V rámci vzdělávacích projektů film Síla lidskosti viděly miliony dětí a mnohé z nich se rozhodly jít ve Wintonových stopách a udělat něco důležitého pro náš svět. Režisér Matej Mináč natočil nový celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina. Film o Nicholasi Wintonovi a jeho pozitivním poselství, které se šíří světem, přináší dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Uvedením Nickyho rodiny v lednu 2011 Matej Mináč definitivně uzavře cyklus Wintonovských filmů: Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011).
Popis: Životní příběh Nikoly Tesly /1856-1943/, vynálezce srbského původu, je příběhem moderního Prométhea, který dal lidstvu střídavý proud. Po studidích v Rakousku a praxi v Evropě odešel do Ameriky. Působil zde v Edisonových laboratořích, ale jako silná osobnost se po čase vydal zákonitě vlastní cestou. Jemu vděčí lidstvo za střídavý proud, patentoval si také různé technologie pro bezdrátové spojení, které bohatě vuyžíval Marconi. Teslův odkaz nalezneme v mnohém - dálkové ovládání spotřební elektroniky, neonové osvětlení, rentgenové snímky. A jeho teorie o využívání sluneční energie a globálním komunikačním systému inspirují vědce dodnes.(oficiální text distributora)
Popis: Portrét muže, který před 70 lety rozpoutal II. světovou válku. Když byl tento film poprvé promítán, vyvolal řadu protichůdných názorů. Smyslem tohoto filmu není popisovat dějiny Třetí říše. Pojednává o vztahu Adolfa Hitlera k německému národu, o okolnostech, které Hitlera formovaly a umožnily mu vzestup - i o jeho přívržencích. Kolik lidí jej vlastně podporovalo? K činům, které neměly obdoby, bral Hitler odvahu z pocitu shody s vlastním národem. Proč zakrývat, že většina Němců dávala Hitlerovi za pravdu a že se s ním ztotožňovala? Film chce ukázat, jakými prostředky se toto soužití realizovalo a kolik zaslepenosti v něm bylo obsaženo. Cena, kterou si to vyžádalo, je všeobecně známa.(oficiální text distributora)
Popis: Film Konec Třetí říše dokumentuje politický vývoj dvou hlavních představitelů nacistického Německa v posledních letech a měsících druhé světové války. Nepříznivý vývoj na frontě od bitvy u Stalingradu v zimě roku 1943 vedl německé velení k přijímání ideologických kompromisů ve jménu pragmatické potřeby vojenských vítězství. Rasová čistota příslušníků SS, metody „konečného řešení židovské otázky“ a jejich zveřejnění či utajení a možnost politického řešení druhé světové války, to všechno byly otázky, na které Hitler i Himmler museli ve světle událostí na světových bojištích hledat odpověď. Názor Vůdce a jeho oddaného pobočníka se ne vždycky shodoval – zatímco Hitler tíhnul k čistě ideologickému náhledu na válku, vítězství i porážku, pragmatičtější Himmler se mnohem častěji uchyloval ke kompromisům. Tento rozpor se postupně prohloubil natolik, že vedl k rozchodu mezi oběma muži a nakonec i k Himmlerově zradě. Muž, který Hitlera miloval nade vše na světě, zemřel nenáviděn a proklínán svým milovaným vůdcem.(oficiální text distributora)
Popis: Nejlepší historický dokument roku 2002 (Grierson Award). Ceauşescův režim se vyznačoval jeho zálibou ve zpívajících a tančících masových manifestacích, při nichž rumunský lid předváděl pečlivě secvičené choreografické kreace obecenstvu, jež bylo výlučně tvořeno vedoucími vládními činiteli. Poutavý dokumentární film Bena Lewise se zaměřuje na život rolníka, který se stal politikem a který po dvacet let žil v absurdním přepychu a těšil se absolutní moci až do své smrti před popravčí četou v roce 1989.(oficiální text distributora)
Životní příběh Nikoly Tesly /1856-1943/, vynálezce srbského původu, je příběhem moderního Prométhea, který dal lidstvu střídavý proud. Po studidích v Rakousku a praxi v Evropě odešel do Ameriky. Působil zde v Edisonových laboratořích, ale jako silná osobnost se po čase vydal zákonitě vlastní cestou. Jemu vděčí lidstvo za střídavý proud, patentoval si také různé technologie pro bezdrátové spojení, které bohatě vuyžíval Marconi. Teslův odkaz nalezneme v mnohém - dálkové ovládání spotřební elektroniky, neonové osvětlení, rentgenové snímky. A jeho teorie o využívání sluneční energie a globálním komunikačním systému inspirují vědce dodnes.(oficiální text distributora)
Toto je príbeh jedného z legendárnych letcov a konštruktérov - pionierov moderného letectva - ktorý dokázal ako prvý prekonať Lamanšský prieliv na ním skonštruovanom lietadle Stalo sa tak v roku 1909.
Popis: Po filmu 100 dní (100 Days, 2001, r. Nick Hughes), uvedeném v Karlových Varech v roce 2002, a po velmi úspěšném Hotelu Rwanda (2005, r. Terry George) vznikl další dramatický snímek zachycující děsivou genocidu ve Rwandě roku 1994, kdy bylo během sta dnů vyvražděno osm set tisíc lidí, zejména příslušníků kmene Tutsiů. Režisér Michael Caton-Jones, známý spíše jako tvůrce komerčních titulů, natočil jednu epizodu z této tragédie. Odehrává se v církevní škole nedaleko hlavního města Kigali od 5. do 11. dubna 1994. Protagonisty vyprávění jsou běloši: mladý učitel Joe Conner a starý kněz Christopher. Ti usilují o záchranu domorodců hledajících azyl ve škole, jež je pod patronací belgické jednotky OSN. Snímek vznikl podle námětu novinářů, kteří ve Rwandě v té době byli, natáčel se na autentických místech a v jeho štábu pracovali místní lidé, jejichž rodiny byly masakry postiženy. Postavy jsou ovšem fiktivní.(oficiální text distributora)